Automaailm,  Eluviis,  SAAB-IKKA

Minu SAABistiks saamise lugu7 minutit kulub selle jutu lugemiseks

Minu SAABistiks saamise lugu ehk kuidas minust sai PEDE!!! SAABI PEDE smile

Saab 9000 CDE 2.3 Turbo Eco-Power Iffinland
SAAB 9000 CDE 2,3 Turbo 16V 125kW/170Hj Eco-Power

Pean nüüd tunnistama ausalt, et minust on saanud tänapäevases moodsas keeles öelduna SAABi PEDE” ehk viisakas keeles SAABIST või siis arusaadavamas keeles SAABI HAIGE FÄNN” või midagi sellist, eks igaüks tõlgendab seda ise kuidas soovib.  Soome keeles on olemas tore lause seda viimast sõna ümber lükamaks “Jos Saabismi olisi sairaus, Kela korvaisi varaosat!” 

Minu esimestest SAABi emotsioonidest võite ka lugeda SAABi klubi foorumist https://foorum.saabiklubi.ee/viewtopic.php?f=55&t=23526

Lisaks foorumi jutule lisan juurde veel siia allapoole juttu.

Load tegin omale aastal 2015 soome autokoolis ja soome keeles. Ise ka ei uskunud, et selle läbi teen. 😛 Põdesin just rohkem seda teooriat kuna ega see soome keel pole ka teab mis perfektne. Kuulmise järgi õpitud ja ega ma seal tundides ka just kõigest päris aru ei saanud mis jutustati.

Sõidu osa ma ei peljanud kuna seda on suht maast ja madalast harjutatud igasugu sõiduvahenditega. See mis seal teooria tundides räägiti ei olnudgi tegelikult oluline. See oli rohkem selline omavaheline suhtlus õpetajate ja õpilaste vahel. Enamasti räägiti oma kogemustest ja muust mis laias maailams seoses lubade saamisega on seotud. Loomulikult käisime läbi ka tunnis ettenähtud  teooria osa nii üle ridade kiirelt. Põhi teooria sai tehtud kodus arvutitaga tagudes järjest teste.

Riiklik teooria eksam läks omalegi ja ka õpetajale uskumatult hästi ja üllatusena õpetajale. Eksamis oli 60 küsimust millest 11 võisid olla valed. Minul oli valesid kokku 4. Ma tegin veel vana süsteemi järgi eksami kus vastuseid enam muuta pärast ei saanud. Uus süsteem lubab pärast (tuli aastast 2017 kasutusele) oma küsimused läbi vaadata ja teha vajadusel muudatusi.

Mina tänan vast siiani seda vana süsteemi, sest siis kui ma vastasin küsimustele (igale küsimusele oli oma etteantud vastamise aeg) siis nii mitmelegi küsimusele oleksin tahtnud teha parandused ja muuta vastust. Kui selline võimalus oleks olnud siis mine tea kui palju oleks valesid kokku kaapinud.

Ühesõnaga vanajumal andis taas armu ning õnnistas lubadega mind smile

Nüüd kui load taskus siis enne saabistiks saamist oli mu autode ajalugu järgmine, põhimõtteliselt oli iga aasta uus auto laugh

AUDI A4 B5 1,6 74kW/96Hj – 1996a.

OPEL Combo VAN 1.4 44kW/60Hj – 1996a.

FORD Transit Connect 1.8 LWB TDDi 55 kW/75 Hj – 2004a.

SEAT Toledo 1.9D  47kW/64Hj – 1999a.,

SAAB 9000 CS 2.0 -16 CS 96kW/131Hj – 1991a.

Pildid eelmistest autodest. (pildid ei ole konkreetselt minu autodest välja arvatud SAAB, pilte oma autodest ilmselt ei ole midagi säilinud. Võibolla kunagi kusagilt ka leian miskit) Autode värvid ja margid on 1:1 kuid hetke pildid on võetud internetist. Klika pildil suurendamiseks.

2020 aasta mais sai omale soetatud selline HÄRRADE auto nagu seda on SAAB 9000 CDE 2.3 Turbo 16V 125kW/170Hj Eco-Power / 1995 aasta. Antud auto stoori on eriti lühikene. Aastal 1995 otse Rootsi autotehasest SAAB viidi see otse USAsse ning teenis seal 3 järjestikust aastat Venemaa Aukonsuli diplomaate mille järel jõudis auto Soome ning siin oli kuni minuni ainult üks omanik. Hooldusraamat on ilusti kenakene ehk siis on hooldatud teist nii kuis vaja.

Üldine visuaalne pilt on suhteliselt täiesti OK kui välja jätta mõlemad esimesed tiivad. Vasakpoolne pole ka just kõige hullem, eemalt ei torkagi rooste uss silma nagu parempoolne mis on silmnähtavalt auklik. Aga nagu veidi antud auto marki internetis uurides selgubgi, et need on n.ö tüüp viga neil. Mainiti ka uste alumisi ääri aga minu isendil on nod täiesti ok nagu ka kõik muud plekitükid ja alusraam.

Kuna antud auto mark CDE on suunatud esindus autoks nagu ka räägib antud tähtede kombinatsioon CD (Corps Diplomatique) siis sellest tulenevalt on sinna topitud ikka päris kuhjaga igasugu lisasid ja mugavusi. Mulle jääb aint ettekujutada mis luks masin see oli aastal 95 ja ülespoole…. otse loomulikult on ka sellega hetkel ülimugav ja mõnus sõita! See peaks ka olema siililegi selge, et tänapäevaste luks masinatega ei anan seda võrrelda kuid usun, et paljudele tänapäevastele uutematele masinatelegi annab see oma mugavuse poolest silmad pikalt ette. Jään solidaarseks ja ei hakka siin tegema võrdlusi ja välja tooma konkreetseid nimesid, jäägu see igaühe enda mõtiskleda ja oma arvamuse kujundamiseks.

Antud CDE marki on toodetud kõige vähem. Wiki põhjal on selleks toodetud numbriks 112,117  tükki ehk kogu SAABi toodangust on selle margi protsent 22.3%  Palju neist on veel ratastel ning palju noid võib veel liikluses kohata seda vast ei tea ka enam vanajumal ise. Internetist erinevaid lehekülgi lugedes ja sirvides jääb silma selline pilt, et suht teretulnud on CDE versioonid kuna nad on niivõrd vähemuses ja haruldasteks jäänud. Enamus 9000 seeria omanikest omavad CS seeria autosid. Oli mul omalgi esimene SAAB antud seeriast.

Pistan mõned pildid kõnealusest ännikast…. kliki pildil, et näha täismõõtmetes pilti! VÕI VAATA TÄIELIKU GALERIID https://pildid.iffinland.info/index.php?/category/saab-9000

Eks kõpitsemist vajab siit ja sealt. Esmalt lähevad vahetusse esitiivad ja nipet-näpet veel väheke välimust kohendada. Iluvõre esimene ja stange koos ala-spoileriga vajab tiba kohendust. Spoileris on hetkel udutuled ületõmmatud musta teibiga kuna need ei tööta, vaja need saada tööle nii nagu kord ja kohus. Esitulede kojamehed tahavad saada veidi malakat kuna töötavad erikorrapäraselt ja jäävad seisma nii kuis ise tahavad vales asendis igakord. smile

Pagaasniku luugilt puuduvad üliolulised tähised… SAAB 9000  –  CDE – 2.3 Turbo. Välja on vahetatud ka antenn. Originaalis on see mootoriga mis sõidab ise sisse-välja. Pagassi luugi amortisaatorid väsinud. Nupule vajutades ei avane luuk!!! See on vanale inimesele väga oluline kui tuled õlle koorem käes ja luuk ei avane kui nupule vajutada puldist…kurat raisk!!!

Sisemine iluravi näeb ette järgmisi toimetusi nagu seda on nahk istmete paigaldus praeguste siidist istmete asemele. Ustele ja esikonsoolile puit iluliistud. Tänapäevane raadio-cd mängija vahetada välja originaal CD-Raadio plaadimängija vastu, juurde lisada tühja sahtlisse ka otseloomulikult ekvalaiser ja kusagile peitu pista veel originaal SAABi CD-box-changer. Päevi näinud kõlarid vahetada välja uute originaalide vastu.

Ainukese välimuse muudatuse originaalist on plaanis teha akende toonimise näol. Tagaklaas ja tagumiste uste klaasid nii 80-90% tumedaks ja esimeste uste klaasid nii umbes 30-40% toonida. Esimeste klaaside toonimise idee ei ole aint fan välimus vaid asjal on ka praktiline eesmärk. See siis kaitseb päikese UV eest ja ei küta ka autot seest nii kuumaks.

Sellised plaanid on siis selle autoga, to plaan on saanud täiesti kinnisideeks ja ma pean selle ära tegema, ennem ei saa rahu lihtsalt. Ilmselt see asi ongi SABISMUS!!! Mu nii öelda RESTAUREERIMIS projektil saab silma peal hoida SELLEL leheküljel kuhu tulevad kõik SAABiga seotud lingid ning esimene SSS esitiibade projekt on SIIN

Kui see asi ükskord saab tehtud siis hakkan ilmselt tõsisemalt noolima omale SAABO järelhaagis-suvilat. See on siis ka toodetud SAABi enda poolt. Uskumatu oli ka sellekohta lugeda infot mis mugavused ja mahukus oli juba tollel ajal kui seda toodeti. Leiad rohkemat infot kui klikid eespool sõnal SAABO või siis SIIN

Seda mida ma sooviks siis näeb pildil välja selline. Neid on ka olemas igasugu teisi marke ja varjante.

SAABO Iffinland
Google otsinguga saab veel vaadata erinevaid varjante. Tegin SIIA ühe valmis otsingu.

Ja sellel lingil on üks eesti keelne vikipedia info leht https://et.wikipedia.org/wiki/SAABO

Ennem sabistiks saamist oli tõsine plaan soetada omale mõni matkabuss. Pean silmas mitte neid klaaskiust rataste peal olevaid sitamaju aga sellist mis on näiteks ehitatud mõne VW-transporteri, Mercedes Vito-de või analoogsetesse bussidesse. Aga see plaan ilmselt antud hetkel jääb taha plaanile kuna kui õnnestub mingi nipiga kusagilt leida SAABO ja see endale soetada siis ei taha ma mingit bussi enam. Eks seda kõike näitab aeg kuidas plaan õnnestub.

NÜÜD siis on aega läinud vahepeal edasi ja olen jõudnud HOOPIS MURETSEDA OMALE UUE ELUKAloe sellest SIIT

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

X

Unustasid parooli?

Liitu Meiega